CSUKA
Falánk ragadozó, áldozatára lesből, takarásból támad, a táplálékállat elragadása rendkívül gyors, és a csuka nem hibázik. Szájából, kissé hátra, befelé hajló fogai közül gyakorlatilag nincs menekvés. A zsákmányhalat a farkánál kapja el, majd megforgatja a szájában, és fej felől nyeli el. Gyomornedve olyan erős, hogy a lenyelt acélhorgot is képes elbontani, megemészteni.
Szaporodása
Ívása február-március körülre esik, amikor is a sekély partmenti, növényekkel,gyökerekkel sűrűn benőtt helyeken rakja le ikráit. A pár nap múlva ezekből kikelő lárvák életük első szakaszát itt a sekélyben töltik,ahol először zooplanktonokra, majd kisebb vízibolhákra és egyéb ízeltlábúakra vadásznak. 3-5cm-es korukban kezdenek el a mélyebb, de növényekkel sűrűn benőtt részekre húzódni,majd átállnak a főként apróhalakból álló táplálkozásra.
Horgászata
Horgászatánál drótelőkét kell alkalmazni, mert a fogai átmetszik a műanyagzsinórt, a zsákmányejtés esetén a horog szájfeszítő segítségével távolítható el, mert a harapása veszélyes. Nagyobb példányai esetlegesen, ritkán fürdőzőket is megharaphatnak, sekélyebb vizekben. Nyáron kedveli az álló, illetve lassan folydogáló holtágakat. A felmelegedett vizekben nyáron bőséges táplálékhoz jut, az apróhalakat szívesen fogyasztja kedvére. növekedése ilyenkor gyors, 5 nyaras korára elérheti az 5 – 8 kg méretet is. Emberi táplálékként kedvelt, rendkívül tiszta, fehér húsú, ízletes, de szálkás hal. Húsminőségét befolyásolhatja a víz tisztasága, melytől kedvezőtlen esetben iszapízűvé válik (a táplálékként elfogyasztott kishalak ízét veszi át). Méretkorlátozás alá esik(országosan 40cm, melytől helyenként eltérhetnek).
Fogási tilalmi idő az ívás ideje, február 15.-március 31.
[1, 2 ] oldal
vissza |